Do osemfinále i Manchester City a Schalke, Barca zdolala PSG

11.12.2014 Celý región

Bratislava 10. decembra (TASR) - Poslednými osemfinalistami Ligy majstrov 2014/2015 sa v stredu stali futbalisti Manchestru City a Schalke 04 Gelsenkirchen. V šlágri F-skupiny i celého programu na Nou Campe vyhrala FC Barcelona nad Parížom St. Germain 3:1. Španielsky zástupca sa tak stal víťazom skupiny o dva body pred Francúzmi a bude mať výhodnejšie nasadenie pri budúcotýždňovom žrebe (pondelok 15. decembra, Nyon).

V E-skupine anglický futbalový majster Manchester City vyhral v záverečnom 6. kola skupinovej fázy na pôde AS Rím 2:0. Po bezgólovom polčase dostal Angličanov do vedenia po hodine hry Nasri, postupové dielo dokonal argentínsky obranca Pablo Zabaleta. Nasri exportnou strelou spoza šestnástky dostal loptu do siete aj s prispením pravej žrde, Zabaleta trafil v 86. minúte presne po zemi k ľavej tyčke. "Vlkov" by do osemfinále posunula výhra, resp. pri rovnakom počte bodov so Citizens aj remíza 0:0 pri prehre CSKA na pôde Bayernu Mníchov, keďže na Ostrovoch v prvom vzájomnom súboji bola deľba bodov 1:1. Bavori v druhom súboji skupiny potvrdili post favorita a v Allianz Aréne zvíťazili nad ruským majstrom CSKA Moskva 3:0. Zverenci španielskeho trénera Pepa Guardiolu tak potvrdili suverenitu v tabuľke s piatimi výhrami.

V metropole Katalánska skóre proti bývalému klubu otvoril hosťujúci Zlatan Ibrahimovič, za domácich vyrovnal rekordným 75. gólom v súťaži Lionel Messi a ešte do polčasu v 41. minúte strhol vedenie na domácu stranu Brazílčan Neymar. Hral sa výborný futbal, šance mali aj hostia, ale "Barca" napokon aj vďaka gólu uruguajského útočníka Luisa Suareza ukoristila tri body a vyhrala skupinu. V druhom súboji skupiny Ajax Amsterdam doma jasne zdolal APOEL Nikózia 4:0, hoci v priamom súboji o postup do EL z tretieho miesta mu stačil bod.

V G-skupine Chelsea Londýn na Stamford Bridge pokorila portugalský Sporting Lisabon 3:1 a spečatila post lídra aj elimináciu hostí z LM. S portugalským tímom na diaľku bojovalo o postup bundesligové Schalke v Maribore, potrebovalo vyhrať a po polčasovej bezgólovej remíze dostal hostí do vedenia v 62. minúte Max Meyer strelou zvnútra pokutového územia. Hostia potrebný stav udržali a sú štvrtým nemeckým reprezentantom v osemfinále.

V H-skupine na pôde už istého víťaza tabuľky FC Porto remizoval Šachtar Doneck 1:1. Bilbao si doma poradilo s BATE Borisov 2:0 a prešlo do EL.

Menoslov osemfinalistov kompletný, Škrtelovi zostala EL

Do osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2014/2015 sa v posledný deň skupinovej fázy kvalifikovali nemecké Schalke 04 Gelsenkirchen a anglický majster Manchester City. Medzi elitnou 16-kou starého kontinentu nechýba obhajca Real Madrid či jeho rival zo španielskej La Ligy FC Barcelona. "Len" jarné šestnásťfinále Európskej ligy UEFA si vybojoval FC Liverpool so slovenským obrancom Martinom Škrtelom.

Futbalisti Arsenalu Londýn sa predstavia vo vyraďovacej časti LM v 15. sezóne za sebou. Na úkor "The Reds", 5-násobného európskeho šampióna, sa medzi kontinentálnu elitu dostal švajčiarsky šampión FC Bazilej.

Do šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2013/2014 sa z tretích miest základných skupín LM kvalifikoval aj Olympiakos Pireus, Zenit Petrohrad, Anderlecht Brusel, AS Rím, Ajax Amsterdam, Sporting Lisabon a Athletic Bilbao.

Žreb osemfinále LM 2014/2015, resp. 16-finále EL 2014/2015 je na programe v pondelok 15. decembra v ústredí UEFA v Nyone. Prvé zápasy osemfinále sa hrajú 17., 18., 25. a 26. februára, odvety sú potom na programe 10., 11., 17. a 18. marca.

postupujúci do 16-finále EL 2014/2015:
Olympiakos Pireus, FC Liverpool (Škrtel), Zenit Petrohrad, Anderlecht Brusel, AS Rím, Ajax Amsterdam, Sporting Lisabon, Athletic Bilbao

6. kolo skupinovej fázy LM 2014/2015, streda 10. decembra:

E-skupina:

AS Rím - Manchester City 0:2 (0:0)
Góly: 60. Nasri, 86. Zabaleta, rozhodoval: Mažič (Srb.)

Bayern Mníchov - CSKA Moskva 3:0 (1:0)
Góly: 18. Müller (z 11 m), 84. Rode, 90. Götze, rozhodoval: Benquerenca (Port.)

tabuľka:

1. Bayern Mníchov 6 5 0 1 16:4 15 *
2. Manchester City 6 2 2 2 9:8 8 *
3. AS Rím 6 1 2 3 8:14 5 **
4. CSKA Moskva 6 1 2 3 6:13 5

F-skupina:

FC Barcelona - Paríž St. Germain 3:1 (2:1)
Góly: 19. Messi, 41. Neymar, 77. Suarez - 15. Ibrahimovič, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

Ajax Amsterdam - APOEL Nikózia 4:0 (1:0)
Góly: 45.+1 a 50. Schöne (prvý z 11 m), 53. Klaassen, 74. Milik, rozhodoval: Carballo (Šp.)

tabuľka:

1. FC Barcelona 6 5 0 1 15:5 15 *
2. Paríž St. Germain 6 4 1 1 10:7 13 *
3. Ajax Amsterdam 6 1 2 3 8:10 5 **
4. APOEL Nikózia 6 0 1 5 1:12 1

G-skupina:

Chelsea Londýn - Sporting Lisabon 3:1 (2:0)
Góly: 8. Fabregas (z 11 m), 16. Schürrle, 56. Mikel - 50. Silva, rozhodoval: Moen (Nór.)

NK Maribor - Schalke 04 Gelsenkirchen 0:1 (0:0)
Gól: 62. Meyer, rozhodoval: Marciniak (Poľ.)